Zapowiedź: Gra o awans!

środa, 24 Kwiecień, 2019

Po 11. sezonach gry na drugoligowych parkietach, którym w międzyczasie towarzyszyły burzliwe losy, Legia Warszawa stanie przed szansą awansu na zaplecze PlusLigi. 8-krotny mistrz Polski i jedna z najbardziej zasłużonych sekcji „Wojskowego” ma szansę, by zrobić kolejny krok w kierunku odbudowy marki, która wiele razy przysparzała ogrom radości kibicom spod znaku czarnej „eLki”. Aby jednak tak się stało, warszawiacy — najpierw Strzelcach Opolskich, a później w Kędzierzynie-Koźlu – muszą postawić ostatni krok, jakim zajęcie pierwszego lub drugiej miejsca w turnieju finałowym.
turniej legia-siaradz-14
„Wojskowi” przystąpią do imprezy jako druga ekipa grupy II. W bieżących rozgrywkach zespół prowadzony przez trenera Daniela Kołodziejczyka, w rundzie zasadniczej, ustąpił jedynie niepokonanemu BAS-owi Białystok. Legioniści nie bez problemów przebrnęli przez kolejny etap, jakim były play-offy. Zwłaszcza pierwsza runda była dla zespołu piekielnie trudna, kiedy trzeba było, aż pięciokrotnie stawić czoła UKS-owi Centrum Augustów. Po uporaniu się z przeszkodą z Podlasia przyszedł czas na derbową konfrontację z KS Metro Warszawa. Czerwono-biało-zieloni do pokonania rywala potrzebowali tym razem czterech spotkań, jednak dwa z nich kończyły się dramatycznym tie-breakiem.

Kolejnym przystankiem w walce o I ligę był Białystok, gdzie rozegrano turniej półfinałowy. Po pewnym zwycięstwie z MOSiR-em Sieradz i gładkiej porażce z BAS-em Białystok, legioniści przystąpili do spotkania o być albo nie być w finałach. Rywalem była drużyna Czarnych Rząśnia, która zawiesiła poprzeczkę bardzo wysoko. Po pięciosetowym boju, gdzie bliżej finału była raz jedna, a raz druga ekipa, ręce w geście radości ostatecznie wznieśli legioniści, którzy zwycięstwem 3:2 przypieczętowali swój udział w imprezie w Strzelcach Opolskich.
turniej legia - lks czarni rzasnia-84
Tam na Legię Warszawa czeka niepokonany BAS Białystok, notująca sporadyczne potknięcia LUK Politechnika Lublin, a w dalszej fazie, być może: ZAKSA Strzelce Opolskie i Trefl Lębork, czyli satelickie ekipy zespołów PlusLigi oraz mający od kilku lat pierwszoligową aspiracje Chrobry Głogów. Pierwszy mecz zawodnicy Legii Warszawa zagrają dzisiaj (24.04) o godzinie 18, a przeciwnikiem będą akademicy z Lublina. W czwartek warszawiacy zmierzą się z BAS-em, któremu będzie okazja zrewanżować się za wcześniejsze niepowodzenia. Do losowania i tego z kim zagra nasz zespół odniósł się szkoleniowiec Legii Warszawa, Daniel Kołodziejczyk — Trudno powiedzieć, która grupa łatwiejsza, tu są najlepsi ze wszystkich drużyn drugoligowych. Trzeba będzie wygrać jak najwięcej meczów, aby świętować awans. Drużyny z zapleczem PlusLigi teoretycznie mogą wspomóc się zawodnikami, ale trudno przewidzieć czy do tego dojdzie. My skupiamy się na najbliższym przeciwniku i tyle. Nasz najbliższy rywal (LUK Politechnika) jest w pewnym stopniu rozpracowany, natomiast z BAS-em mamy do wyrównania pewne rachunki i mam nadzieję, że tym razem to my będziemy cieszyć się ze zwycięstwa.

Aby uzyskać przepustkę do fazy finałowej, należy zająć pierwsze lub drugie miejsce w 3-zespołowej grupie. Następnym krokiem będzie kolejna, tym razem 4-zespołowa grupa (do niej drużyny „przenoszą” również punkty zdobyte we wcześniejszych grach), w której trzeba będzie zająć pierwsza lub drugą lokatę, by móc cieszyć się z awansu do I ligi. Na turniej finałowy na pewno nie jedziemy w roli faworyta. Jednak nasi zawodnicy jadą tam mocno zmotywowani. Jestem pewna, że zaprezentują się z jak najlepszej strony i zostawią dużo serducha na boisku. Wierzę, że mogą nam sprawić nie jedną niespodziankę. – dodaje prezes klubu Karolina Szewczyk.

Legia Warszawa ostatni raz na drugim szczeblu rozgrywek rywalizowała w sezonie 1994/1995. W kolejnych latach „Wojskowi” mieli okresy lepsze (wicemistrzostwo Polski oraz 5 sezonów w Serie A) i gorsze, którym dwukrotnie towarzyszyło rozwiązania klubu. Oby tym razem zawodnicy jednego z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiej siatkówki, rozpoczęli pisanie nowej, lepszej, historii dla wielosekcyjnej Legii. Powodzenie i trzymamy kciuki!

Terminarz Legii Warszawa w turnieju finałowym:

24.04.2019

18:00 Legia Warszawa – LUK Politechnika Lublin

25.04.2019

17:00 BAS Białystok – Legia Warszawa

Kadra na turniej finałowy: Wojciech Sumara, Daniel Rosa, Tomasz Obuchowicz, Maciej Stępień, Igor Stelmaszczyk, Kacper Buczek, Kamil Graczyk, Mateusz Grodzicki, Artur Gromelski, Kamil Szewczyk, Tomasz Belczyk, Mariusz Godlewski, Bartosz Tomczak. Trener: Daniel Kołodziejczyk.

Runda zasadnicza: 2. miejsce – 16 meczów – 37 punktów – sety 42:20
I runda play-off: Legia Warszawa(2) – UKS Centrum Augustów(7) 3:2 (3:2, 3:0, 2:3, 1:3, 3:1)
II runda play-off: Legia Warszawa(2) – KS Metro Warszawa(3) 3:1 (3:0, 3:2, 2:3, 3:1)

Turniej półfinałowy (Białystok): 2. miejsce (3:0 z MOSiR-em Sieradz, 1:3 z BAS-em Białystok, 3:2 z Czarnymi Rząśnia)

Autor: Dariusz Oleś, fot: Ana Okolus