Sylwetka rywala: SPS Chrobry Głogów

wtorek, 23 Kwiecień, 2019

Ekipą, która w Strzelcach Opolskich także będzie walczyć o awans do I ligi, jest Chrobry Głogów. Drużyna z województwa dolnośląskiego większości kibiców znana jest z występów piłkarskiego zespołu na zapleczu ekstraklasy. Historia głogowskiej siatkówki nie jest tak bogata, jak tej piłkarskiej, ale ostatnie lata pokazują, że w niespełna 70-tysięcznym mieście buduje się fundamenty pod ciekawą drużynę.
indeks1
SPS Chrobry Głogów w II lidze występuje nieprzerwanie od sezonu 2013/2014. Rok wcześniej Głogowianie musieli przebrnąć przez eliminacyjne sito na czwartym poziomie rozgrywek. Zespół z województwa dolnośląskiego najpierw zajął 2. miejsce w turnieju półfinałowym, ustępując jednie LUKS-owi Wilki Wilczyn. Następnie w finałowej imprezie SPS zajął trzecią pozycję za rezerwami Trefla Gdańsk oraz Kęczanina Kęty, a to, jak się później okazało (drugie drużyny z Kęt i Gdańska nie przystąpiły do rywalizacji w II lidze) wystarczyło do awansu.

W pierwszym sezonie na trzecim poziomie rozgrywek Chrobry w rundzie zasadniczej spisał się przeciętnie, zajmując przedostatnie miejsce i gromadząc zaledwie dziewięć oczek. Jednak po podziale na grupę mistrzowską i spadkową (w nich udział brały drużyny z miejsc 1-4 oraz 5-8) zespół stanął na wysokości zadania i ostatecznie zajął na koniec rozgrywek piąte miejsce. W kolejnych latach „Pomarańczowo — Czarni” bez większych sukcesów kończyli ligowe zmagania, plasując się środkowej części grupowej tabeli. Trzy ostatnie sezony przyniosły jednak przełom, jeżeli chodzi o sportowy wynik SPS-u, który za każdym razem znajdował się na podium po rundzie zasadniczej. Dwa lata temu, drugie miejsce wystarczyło tylko na przebrnięcie pierwszej rundy play-off, gdzie rywalem byli akademicy z Zielonej Góry. W kolejnej fazie drużyna niespodziewanie odpadła z AZS-em UAM Poznań. W sezonie 2017/2018 Choroby do play-offów przystępował jako trzecia drużyna grupy. Głogowianie po uporaniu się z Bielawianką Bielawa, o awans do turnieju półfinałowego zagrali z Gwardią Wrocław. Po czterech niezwykle dramatycznych konfrontacjach, gdzie każda z nich kończyła się tie-breakiem, zwycięsko z nich wyszli głogowscy siatkarze, którzy udali się do Międzyrzecza, by powalczyć o finał. Tam dolnośląska ekipa, dzięki lepszemu stosunkowi setów, okazała się lepsza od LUKS-a Wilki Wilczyn i wraz z Orłem Międzyrzecz awansowała do decydującej o awansie batalii. W finałowej imprezie klub z miasta nad Odrą, co prawda awansował z grupy A do turnieju głównego, ale porażki z MCKiS Jaworzno (1:3) i NET-em Ostrołęka (0:3), spowodowały, iż marzenia o I lidze trzeba było dołożyć na kolejny sezon.

Sezon 2018/2019 Chrobry rozpoczął z przebudowaną kadrą. Do zespołu dołączył obiecujący zawodnik młodzieżowej drużyny Jastrzębskiego Węgla — Karol Redyk. Oprócz złotego medalisty mistrzostw Polski juniorów, SPS pozyskał Adama Michalskiego (Cuprum Lubin), Michała Cymermana (LKPS Lublin), Dominika Żukowskiego (Metro Warszawa) oraz Antoniego Piotrowskiego (Skra Bełchatów).

Ligowe zmagania w trwającym sezonie głogowianie zakończyli na drugiej pozycji, ustępując jedynie MKS-owi Aqua-Zdrój Wałbrzych. Ekipa trenera Dominika Walencieja swoją dobrą dyspozycję potwierdziła również w play-offach, gdzie przegrała tylko jedno spotkanie. W pierwszej rundzie SPS bez problemu wygrał z Bielawianką Bielawa, a w kolejnej uporał się z Astrą Nowa Sól. W półfinałowej imprezie, która odbyła się w Wałbrzychu, Chrobry także zajął drugie miejsce, co oznaczało awans do finału w Strzelcach Opolskich. Od środy drużyna z Głogowa będzie walczyła o awans do grupy finałowej z Treflem Lębork oraz ZAKSĄ Strzelce Opolskie.

Skład Chrobrego Głogów w sezonie 2018/2019

Środkowi: Damian Brzeziński, Mateusz Kucharski, Grzegorz Kokociński, Adam Michalski

Atakujący: Piotr Trzeciak, Jan Siemiątkowski

Libero: Michał Cymerman, Rafał Mucha

Rozgrywający: Dominik Żukowski, Łukasz Jurkojć

Przyjmujący: Antoni Piotrkowski, Marcin Mizera, Karol Redyk, MArcin Brzeziński

Trener: Dominik Walenciej

 

Runda zasadnicza: 2. miejsce – 18 meczów – 41 punktów – sety: 47:21

1. runda play-off: Chrobry Głogów(2) – Bielawianka Bielawa(7) 3:0 (3:1, 3:1, 3:1)

2. runda play-off: Chrobry Głogów(2) – MKST Astra Nowa Sól(3) 3:1 (1:3, 3:2, 3:1, 3:0)

Turniej półfinałowy (Wałbrzych): 2. miejsce (3:0 z Orłem Międzyrzecz, 3:0 z Aqua-Zdrojem Wałbrzych, 0:3 z Treflem Lębork)

Autor: Dariusz Oleś