Sylwetka rywala: LUK Politechnika Lublin

sobota, 20 Kwiecień, 2019

Ostatnim etapem w walce o awans do I ligi siatkarzy Legii i kolejnym kroku w odbudowie tej zasłużonej historycznie sekcji warszawskiego klubu będzie turniej finałowy, który odbędzie się w dniach 24-28 kwietnia w Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu. W pierwszym spotkaniu turnieju zmierzymy się z drużyną z województwa lubelskiego – LUK Politechnika Lubelska.
LLKPSiatkówka na Lubelszczyźnie nie należy obecnie do najmocniejszych i najpopularniejszych gier zespołowych. Ostatnim znaczącym siatkarskim sukcesem zespołu z Lublina był awans lubelskiego AZS do I ligi, dzisiejszej PlusLigi… 55 lat temu. Jednak po jednym sezonie drużyna spadła i niemoc trwa do dziś. Zespoły zarówno męskie, jak i żeńskie nie mogą się wybić poza drugą ligę. Szansę do nawiązania do historycznego sukcesu choć trochę mają siatkarze LUK Politechniki Lublin, którzy awansowali do turnieju finałowego o awans do I ligi, niespodziewanie z pierwszego miejsca turnieju półfinałowego rozgrywanego w Świdniku, wyprzedzając w tabeli drużyny ZAKSY Strzelce Opolskie, MKS Avii Świdnik oraz MKS Andrychów.

Lubelski Klub Przyjaciół Siatkówki, bo taka była pierwsza nazwa drużyny, powstał dopiero w sierpniu 2013 roku z inicjatywy siatkarzy z Lublina i okolic oraz osób zakochanych w siatkówce. Duży wpływ na to miało rozwiązanie wszystkich męskich seniorskich zespołów siatkarskich na terenie Lublina. Zwycięstwo reprezentacji Polski w rozgrywkach Ligi Światowej w 2012 roku i wiążący się z tym wzrost zainteresowania siatkówką w Polsce, przyczynił się do mobilizacji lokalnych miłośników siatkówki i utworzenia Klubu, który będzie budował lubelską siatkówkę. Drużyna przystąpiła do rozgrywek III ligi w sezonie 2013/2014 i już w drugim sezonie istnienia awansowała do II ligi, na której poziomie występuje do dziś. Do największych sukcesów klubu, poza wywalczeniem awansu do II ligi jest także 1 miejsce w Pucharze Polski na szczeblu wojewódzkim w sezonie 2014/2015 oraz udział w turnieju półfinałowym o awans do I ligi w sezonie 2016/2017.

 
Przed rozpoczęciem obecnego sezonu, drużyna została znacząco przebudowana i wzmocniona zawodnikami z doświadczeniem I-ligowym, tj. z przeżywającego kryzys finansowy TSV Sanok — środkowy Tomasz Kusior, libero Rafał Cabaj oraz rozgrywający Kamil Durski. Z grającego w I-ligowego KPS-u Siedlce przyszedł środkowy Kamil Szaniawski, natomiast z Karpat Krosno przyjmujący Tomasz Błądziński. Największym wzmocnieniem jednak okazał się atakujący Jędrzej Goss (MVP Młodej Ligi 2014/2015), który wraz z wielokrotnym mistrzem Polski w kategoriach młodzieżowych i juniorskich, przyjmującym Michałem Marszałkiem przyszedł przed sezonem 2018/2019 z wałbrzyskiego Aqua Zdrój. Tak wzmocniona drużyna, prowadzona przez trenera Kołodziejczyka …ale Macieja, była wymieniana w roli faworyta rozgrywek Grupy 6 II ligi. W 14 rozegranych spotkaniach siatkarze z Lublina ponieśli tylko jedną porażkę z zespołem Avii Świdnik, która na koniec rundy zasadniczej zajęło I miejsce w grupie, wyprzedzając właśnie siatkarzy LUK-u. W rozgrywkach play-off lubelscy zawodnicy odnieśli po 3 zwycięstwa z zespołami KS Błękitni Ropczyce i Neobus Niebylec, tracąc we wszystkich spotkaniach tylko jednego seta.
W turnieju półfinałowym o awans do I ligi rozgrywanym w Świdniku przeciwnikami żółto-czarnych, bo takie są barwy drużyny z Lubelszczyzny, byli – gospodarz turnieju Avia Świdnik, ZAKSA Strzelce Opolskie oraz MKS Andrychów. W dwóch pierwszych spotkaniach akademicy odnieśli dwa zwycięstwa po 3:1 z zawodnikami z Andrychowa oraz gospodarzami turnieju. W ostatnim spotkaniu turnieju z rezerwami Plusligowej ZAKSY zawodnikom z Lublina brakowało tylko jednego zwycięskiego seta do zajęcia pierwszego miejsca w turnieju i cel swój zrealizowali przegrywając 1:3. Nie wiadomo, jakby zakończyło się spotkanie, gdyby zawodnicy z Lublina nie spuścili z tonu po wygranym secie, a na parkiecie nie pojawili się rezerwowi, wówczas może zakończyliby turniej z kompletem zwycięstw. Jednak awans do turnieju finałowego stał się faktem. A o grę w 1. lidze będą walczyć z zespołami BAS Białystok oraz Legii Warszawa.

Legioniści mierzyli się już z lublinianami przed rozpoczęciem tego sezonu w ramach XIV Memoriału Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii, który był rozgrywany w pierwszy weekend września 2018 roku w Świdniku. W bezpośrednim spotkaniu minimalnie lepsi okazali się akademicy, którzy wygrali po zaciętej walce dopiero po tie-breaku 3:2 (25:21, 19:25, 25:21, 23:25, 19:17). W całym turnieju triumfowali podopieczni Macieja Kołodziejczyka, natomiast zawodnicy Legii wywalczyli tylko 3 miejsce, uznając wyższość Avii Świdnik 3:2 (23:25, 25:20, 23:25, 29:27, 15:13) oraz pokonując KS Błękitni Ropczyce 3:0. Był to jednak turniej towarzyski przed sezonem, gdy dopiero zawodnicy się poznawali i zgrywali ze sobą. Dlatego trudno wskazać jednoznacznie faworyta tego spotkania, ale najważniejsze, aby punkty za zwycięstwo było po stronie Wojskowych!

SKŁAD LUK POLITECHNIKA LUBLIN
Szymon Pałka, Michał Marszałek, Paweł Toborek, Tomasz Błądziński, Łukasz Zugaj, Jędrzej Goss, Bartosz Jesień, Tomasz Kusior, Kamil Szaniawski, Wojciech Kwiecień, Kamil Durski, Rafaj Cabaj (libero). Trener: Maciej Kołodziejczyk.

Runda zasadnicza: 2. miejsce – 14 meczów – 37 punktów – sety: 39:10

I runda play-off: LUK Politechnika Lublin(2) – Błękitni Ropczyce(7) 3:0 (3:0, 3:1, 3:0)

II runda play-off: LUK Politechnika Lublin(2) – Neobus Niebylec(3) 3:0 (3:0, 3:0, 3:0)

Turniej półfinałowy (Świdnik): 1. miejsce (3:1 z MKS Andrychów, 3:1 z Avią Świdnik, 1:3 z ZAKSĄ Strzelce Opolskie)

Autor: Marcin Brykała