Sylwetka rywala: BAS Białystok (Akt.)

sobota, 20 Kwiecień, 2019

Klubowa siatkówka pod szyldem Białostockiej Akademii Siatkarskiej to historia niespełna dziesięcioletnia. Klub pod tą nazwą funkcjonuje od 2011 roku (wcześniej był to Miejski Ośrodek Szkolenia Piłki Siatkowej). Drużyna seniorów od czterech lat gra na drugoligowym froncie, a od dwóch lat stara się awansować na zaplecze PlusLigi. W obecnych rozgrywkach drużyna jest niepokonana na II-ligowym froncie.
bas
BAS Białystok to ekipa dobrze znana kibicom Legii Warszawa, gdyż drużyna z Podlasia od kilku sezonów jest stałym przeciwnikiem „Wojskowych” na parkietach drugiej ligi. Białostoczanie na trzecim poziomie rozgrywek występują od sezonu 2015/2016, za każdym razem plasując się w czubie ligowej tabeli. W pierwszym roku gry, BAS zajął czwarte miejsce, w kolejnym trzecie. W oby dwóch przypadkach gospodarz najbliższego turnieju kończył swoją przygodę w play-offach na pierwszej rundzie (porażki z SKS Hajnówka i Energą Ostrołęka). Przełom nastąpił w ubiegłorocznych rozgrywkach. BAS zajął w grupie pierwsze miejsce i po uporaniu się z przeciwnikami w rundach eliminacyjnych (2:0 z Huraganem Wołomin i 3:0 z Legią Warszawa) zagrał w turnieju półfinałowym, który został rozegrany w …Białymstoku. W nim gospodarze zagrali poniżej oczekiwań, zajmując trzecie miejsce, które oznaczało koniec marzeń o awansie. W decydującym, o losach awansu do finału, starciu, BAS przegrał po pięciosetowym thrillerze z MKS-em Kluczbork, pomimo prowadzenia 2:0.

 
W sezonie 2018/2019 drużyna trenera Marcina Śliwy zdaje się być jeszcze mocniejsza i raczej na podobną wpadkę nie ma co liczyć. Drużyna z północy polski przebrnęła przez rundę zasadniczą oraz play-offy bez porażki. Białostoczanie największy problem mieli z legionistami, którzy pechowo ulegli rywalowi w hali przy ulicy Niegocińskiej 2:3 (pomimo dwóch piłek meczowych przy prowadzeniu 2:0). Pozostałe spotkania BAS wygrywał zdecydowanie, nie pozostawiając rywalom żadnych złudzeń. Drugą drużyną, która postawiła się zespołowi z Podlasia, był AZS UWM Olsztyn, który jedno z trzech przegranych starć w drugiej rundzie play-off przegrał także po tie-breaku. BAS jak burza przeszedł każdą rundę w rozgrywkach II ligi.

W turnieju półfinałowym BAS, który był gospodarzem imprezy, wygrał wszystkie trzy mecze w stosunku 3:1, pewnie kwalifikując się do decydujących o awansie zawodów. Tam, w grupie A, białostoczanie zmierzą się z LUK Politechniką Lublin oraz – po raz kolejny – z Legią Warszawa, która będzie mogło ponownie zrewanżować się za porażki z obecnego sezonu.

BAS Białystok w sezonie 2018/2019:
Rozgrywający: Maciej Walasek, Michał Tomczak
Atakujący: Tobiasz Wojtkowski, Jakub Makar
Środkowi: Damian Śliż, Cezary Stanisławajtys, Krzysztof Kowalewski, Filip Roszkowski, Maciej Ostaszyk
Przyjmujący: Marcin Ociepski, Kajetan Tokajuk, Karol Borkowski, Kamil Guzewicz
Libero: Jacek Obrębski, Piotr Micewicz
Trener: Marcin Śliwa

Runda zasadnicza: 1. miejsce – 16 meczów – 47 punktów – sety 48:6
I runda play-off: BAS Białystok(1) – Huragan Wołomin(8) 3:0 (3:0, 3:0, 3:0)
II runda play-off: BAS Białystok(1) – AZS UWM Olsztyn(4) 3:0 (3:0, 3:2, 3:0)

Turniej półfinałowy (Białystok): 1. miejsce (3:1 z Czarnymi Rząśnia, 3:1 z Legią Warszawa, 3:1 z MOSiR-em Sieradz)

Autor: Dariusz Oleś