UKS Centrum Augustów – Legia Warszawa 1:3

sobota, 20 Październik, 2018

W 4.kolejce siatkarskiej drugiej ligi mężczyzn Legia Warszawa udała się do Augustowa, gdzie zagrała z miejscowym UKS-em Centrum. Po kłopotach w pierwszym secie legioniści okazali się lepsi w trzech kolejnych odsłonach, dzięki czemu zainkasowali cenne trzy punkty. Zwycięstwo sprawiło, że warszawiacy z dziesięcioma punktami liderują w grupie B.

_MG_5755-1

Początek spotkania w Augustowie miał wyrównany przebieg. Obie drużyny nie popełniały zbyt wielu błędów, przez co w pierwszej fazie gry wynik oscylował wokół remisu. Sytuacja zmieniła się przy stanie po 12, kiedy Artur Gromelski oraz Igor Stelmaszczyk trzykrotnie blokiem powstrzymali przeciwnika (15:12). W tym momencie wydawało się, że szczelny blok i dobre przyjęcie spowodują, że to „Wojskowi” zdobędą pierwszy punkt w meczu. Niestety, sytuacja zmieniła się diametralnie po przerwie wziętej przez trenera Wojciecha Iwanowicza. Ataki grającego trenera, blok Sebastiana Kowalskiego i as serwisowy Piotra Szostka sprawiły, że UKS nie tylko błyskawicznie doprowadził do wyrównania (19:19), ale chwilę później objął prowadzenie, którego nie oddał już do końca pierwszej partii. Ostatecznie po ataku Iwanowicza gospodarze wygrali 25:22.

W drugiej odsłonie pierwsi na dwupunktowe prowadzenie, po ataku Daniela Rosy, wyszli warszawiacy (4:2). Od tego momentu, za sprawą między innymi Stelmaszczyka i Tomasza Belczyka siatkarze w koszulkach z „eLką” na piersi zdobyli cztery punkty z rzędu (8:4) i nic nie wskazywało, że w dalszej części rywalizacji dojdzie do jakichkolwiek problemów. A jednak – od połowy seta, drużyna z Podlasia przejęła inicjatywę. Pod siatką przebudzili się Mariusz Szlejter i Tomasz Leik. Kolejne punkty blokiem dołożył Dawid Gołkowski i pod koniec partii na tablicy wyników pojawił się wynik remisowy (18:18). Na szczęście od tego momentu ekipa Daniela Kołodziejczyka zdobyła pięć kolejnych punktów (23:18) i chwilę później, po asie serwisowym Rosy i ataku Belczyka, wyrównanie w meczu stało się faktem.

Trzecia odsłona meczu to koncertowa gra zawodników Legii Warszawa. Set rozpoczął się od punktów Mateusza Pazgana i Stelmaszczyka, które dały pięć oczek przewagi (6:1). Różnica, dzięki dobrej grze całego zespołu, systematycznie się powiększała. Na zagrywce bardzo dobrze radził sobie Belczyk, a pod siatką do skutecznych Stelmaszczyka i Rosy dołączył Mateusz Grodzicki. W końcówce, po ataku Tomasza Morawskiego, przewaga wzrosła do 12 punktów (24:12) i chwilę później taką różnicą ośmiokrotny mistrz Polski zakończył partię.

W kolejnym secie będący pod ścianą siatkarze UKS-u Centrum, przez większą część batalii byli równorzędnym rywalem dla przyjezdnych. Do połowy czwartej odsłony wynik oscylował wokół remisu. Decydującą fazę seta lepiej rozpoczęli gospodarze. Ataki Leika i Kowalskiego dały augustowianom cztery punkty przewagi (16:12) i kibice zgromadzeni hali powoli zaczęli przygotowywać się do tie-breaku. Na szczęście do tej sytuacji nie doszło. Najpierw zaczął mylić się Leik, a za sprawą punktów Mariusza Godlewskiego i Stelmaszczyka goście bardzo szybko odrobili straty. W końcówce seta UKS nie podjął już walki, co skrzętnie wykorzystali legioniści. Ostatnie dwa punkty zdobyli Rosa i Stelmaszczyk, dzięki czemu set zakończył się wynikiem 25:21, a całe spotkanie triumfem „Wojskowych” 3:1.

Najlepszym zawodnikiem meczu wybrany został Mateusz Pazgan, który otrzymał okolicznościową statuetkę.

Ze zwycięstwa zadowolony był trener Kołodziejczyk, który po meczu miał kilka pomeczowych uwag i spostrzeżeń. – Po dosyć wysoko wygranym trzecim secie, gospodarze trochę nas uśpili w czwartej odsłonie, dzięki czemu w pewnym momencie, UKS odskoczył nam na kilka punktów. Na szczęście w decydującej fazie, zdobyliśmy po kilka punktów w dwóch ustawieniach i ostatecznie możemy cieszyć się ze zwycięstwa.

– Mamy młody zespół i niestety jeszcze zdarzają się przestoje w grze. Często nie patrzymy na mecz całościowo, przez pryzmat końcowego rezultatu, przez co za szybko zadowalamy się małymi sukcesami. Takie rzeczy powodują, że zamiast kontrolować przebieg seta, wkrada się rozprężenie, które kosztuje nas później sporo nerwów.

– Otwarcie sezonu mamy bardzo dobre. Do pełni szczęścia zabrakło nam zwycięstwa z BAS-em Białystok. Wierzę, że utrzymamy tę dyspozycję w następnych meczach i powalczymy z białostoczanami o pierwsze miejsce w grupie, bo tylko to daje nam realne szanse w walce o awans.

UKS Centrum Augustów – Legia Warszawa 1:3 (25:22, 19:25, 13:25, 21:25)

Legia: Rosa, Grodzicki, Gromelski, Stelmaszczyk, Szewczyk, Belczyk oraz Sumara (libero), Obuchowicz, Stępień, Buczek, Pazgan, Godlewski, Morawski, Tomczak

 

Autor: Dariusz Oleś

fot.Paweł Oleksiak