AZS UWM Olsztyn w I rundzie play-off

wtorek, 20 Marzec, 2018

W ostatnią sobotę siatkarze Legii Warszawa, zwycięstwem odniesionym nad zespołem Huraganu Międzyrzec Podlaski, zakończyli rundę zasadniczą sezonu 2017/2018. W tabeli zajęli 4 miejsce premiujące rozstawieniem w I rundzie fazy play-off. Rywalem legionistów będzie podobnie jak w poprzednim sezonie zespół z Olsztyna – AZS UWM.

 

legia-olsztyn (45)

Historia lubi się powtarzać, tak można powiedzieć o rywalizacji pomiędzy Legia Warszawa i AZS UWM Olsztyn w I rundzie play-off. Nie jest to ich pierwsza potyczka w tej fazie rozgrywek. Dokładnie rok temu i również w I rundzie play-off parę walczącą o awans stanowiły obydwa zespoły. Jednak tym razem to legioniści zaczynają decydujące rozgrywki będąc zespołem rozstawionym. Co to oznacza ? O tym poniżej we fragmencie artykuły z sierpnia „Sezon 2017/2018 – zasady awansów i spadków”.

Pierwsze spotkanie zostanie rozegrane w Olsztynie w hali sportowej przy ul. prof. R. Prawocheńskiego 7, już w najbliższą sobotę, a początek spotkania zaplanowany jest na godz. 17.00. Spotkanie rewanżowe odbędzie się 2 tygodnie później, 7 kwietnia w Warszawie w hali przy ul. Niegocińskiej 2. Jeżeli te dwa spotkania nie wyłonią zwycięzcy o awansie zadecyduje trzeci pojedynek rozegrany następnego dnia, w niedzielę 8 kwietnia w Warszawie.

 

I runda play-off (terminy: 24.03.2018 oraz 7/8.04.2018)

W pierwszej rundzie play-off zagra osiem najlepszych drużyn z grupy, gdzie pary będą stanowić zespoły z miejsc:

A – Huragan Wołomin – BAS Białystok,

B – Metro Warszawa – Energa Net Ostrołęka,

C – MOS Wola Warszawa – Centrum Augustów,

D – AZS UWM Olsztyn – Legia Warszawa.

Rywalizacja będzie toczyć się do dwóch zwycięstw, a pierwsze spotkanie odbędzie się na parkiecie drużyny, która zajęła niższe miejsce w ligowej tabeli. Zespoły, które przegrają, na podstawie tabeli z fazy zasadniczej, zostaną sklasyfikowane na pozycjach 5-8.

 

II runda play-off (terminy: 21/22.04.2018, 28/29.04.2018 oraz 2.05.2018)

W tej fazie zagrają już tylko cztery zespoły, gdzie pary będą stanowić:

E – zwycięzca D – zwycięzca A

F – zwycięzca C – zwycięzca B

Rywalizacja będzie toczyć się do trzech zwycięstw, a pierwsze spotkanie odbędzie się na parkiecie drużyny, która zajęła niższe miejsce w ligowej tabeli. Triumfatorzy oraz pokonani, na podstawie tabeli z fazy zasadniczej, zostaną sklasyfikowani na pozycjach 1-2 oraz 3-4.

Jeżeli siatkarze Legii Warszawa uporają się z akademikami z Olsztyna, wówczas zmierzą się ze zwycięzcą pary Huragan Wołomin – BAS Białystok.

 

Turniej półfinałowy (termin: 11-13.05.2018)

Zwycięzca pary E oraz F (czyli drużyny, które ostatecznie zostaną sklasyfikowane na miejscach 1-2), przystąpią do turnieju półfinałowego, gdzie w czterozespołowych grupach, będą rozgrywać spotkania każdy z każdym (bez rewanżów, łącznie po trzy mecze). Dwie najlepsze drużyny z danej grupy uzyskują awans do turnieju finałowego. Pierwszy i drugi zespół grupy drugiej, przystąpi do rywalizacji z dwoma najlepszymi drużynami grupy trzeciej.

Pozostałe (dwie) czterozespołowe grupy będą tworzyły dwie najlepsze drużyny grupy pierwszej i czwartej oraz dwie najlepsze drużyny grupy piątej i szóstej. Łącznie do turnieju finałowego awansuje sześć klubów.

Gospodarza turnieju wyłoni konkurs ofert lub (w razie braku zainteresowania organizacją półfinału), losowanie.

 

Turniej finałowy (termin 23-27.05.2018)

Do decydującego o awansie turnieju przystąpią zespoły, które w swoich półfinałowych grupach zajęły miejsca 1-2. Sześć drużyn zostanie podzielonych (w drodze losowania, przy założeniu, że jednej grupy nie może znaleźć się trzech zwycięzców półfinałów) na dwie, trzyzespołowe grupy A i B i rozegrają mecze każdy z każdym, w pierwszych trzech dniach turnieju.

Po rozegraniu spotkań w grupach, do następnej rundy przechodzą po dwie najlepsze drużyny, tworząc nową czterozespołową grupę, w której zostaną zachowane wyniki z grup w ramach tych czterech zespołów. W tej ostatniej fazie rozpiska meczów wygląda następująco:

IV dzień, mecz pierwszy: zwycięzca grupy A z drugim zespołem grupy B

IV dzień, mecz drugi: zwycięzca grupy B z drugim zespołem grypy A

V dzień, mecz pierwszy: drugi zespół grupy A z drugim zespołem grupy B

V dzień, mecz drugi: zwycięzca grupy A ze zwycięzcą grupy B

Awans uzyska pierwsza i druga drużyna turnieju.

Gospodarza turnieju wyłoni konkurs ofert lub (w razie braku zainteresowania organizacją półfinału), losowanie.

 

Walka o awans do I ligi na pewno będzie długa i bardzo trudna. Jednak jeżeli siatkarska Legia Warszawa ma nawiązać do swojej historii, to najpierw musi awansować do I ligi! To jest obowiązek. Trzymajmy kciuki i wspierajmy legionistów, aby cel jaki został postawiony przed sezonem został w końcu zrealizowany!

 

legia-olsztyn (59)

Autorzy: Dariusz Oleś, BryMar; fot. Magdalena Jacko