Z kart historii sekcji: Żeńska drużyna siatkówki Legii

poniedziałek, 18 Wrzesień, 2017

Jak informowaliśmy przed kilkoma tygodnia, sekcja siatkówki Legii Warszawa, postanowiła uruchomić nabór do żeńskiej drużyny. Kobieca siatkówka nie jest dyscypliną nową w naszym klubie. Swego czasu legionistki należały do ścisłej czołówki w kraju, zdobywając wiele medali mistrzostw Polski.

 

7-czerwca-04-1465167501Siatkarki Legii z przełomu lat 60/70 (źródło: legia.com)

 

Początki żeńskiej siatkówki w naszym klubie datuje się na rok 1954, kiedy to do Warszawy przeniesiono zespół OWKS-u Lublin i przemianowano go na CWKS Warszawa. Decyzja podyktowana była tym, iż jedynym reprezentantem pionu mógł być właśnie CWKS, a zespół z Lublina był zbyt mocny, by go rozwiązać.

Debiut siatkarek z Warszawy na arenie krajowej miał miejsce 9 kwietnia, kiedy to dziewczęta przegrały pierwszy swój oficjalny mecz, w nowych barwach, z Kolejarzem Gdańsk 0:3. Dzień później zawodniczki odniosły swoje pierwsze zwycięstwo, wygrywając z Gwardią Wrocław 3:1. Ostatecznie pierwszy sezon drużyna zakończyła na 5. miejscu.

Kolejne lata, przynosiły jeszcze lepsze wyniki, co przełożyło się na kilka srebrnych medali w późniejszych latach. Zazwyczaj na drodze do mistrzostwa stawały siatkarki AZS AWF Warszawa, które w tym czasie seryjnie zdobywały tytuł. Przełom nastąpił w 1961 roku, kiedy to zawodniczki Legii (pod takim szyldem klub zaczął występować od 1957) zdobyły jedyne w historii klubu mistrzostwo Polski. Wtedy to drużyna prowadzona przez Stanisława Mazura, nie licząc meczu oddanego walkowerem z Gedanią Gdańsk, ani razu nie została pokonana na parkiecie. Mistrzostwo Polski, legionistki zdobyły w składzie: Barbara Kocan, Danuta Kordaczuk, Maria Golimowska-Chylińska, Danuta Żochowska-Jośko, Wanda Zarzycka, Teresa Sikorska, Anna Kurowska, Teresa Jagodzińska, Maria Mazur, Jolanta Cieślak, Maria Matusiak, Anna Michalewska i Irmina Schlief.

Jako że zawodniczki zostały najlepszą drużyną w kraju, mogły wystąpić w Pucharze Europy. W półfinałowym turnieju warszawianki wygrały z Rotation Lipsk (NRD) 3:2 i Tatranem Stresovice (Czechosłowacja) 3:0 oraz uległy Slavii Sofia 0:3. Ostatecznie taki wynik dał naszym zawodniczką miejsce 3-4 w rozgrywkach.

Kolejne lata, to w dalszym ciągu walka o czołowe miejsca w Polsce, jednak sukcesu z początku lat 60. nie udało już się powtórzyć. Zawodniczkom, zawsze coś brakowało do tego, by zdobyć tytuł najlepszej drużyny w Polsce. Najbliżej zdobycia drugiego mistrzostwa Polski, legionistki były w 1967 roku, kiedy to zdobyły tyle samo punktów co Wisła Kraków. Niestety pomimo tego, że stosunek setów, również przemawiał na korzyść siatkarek ze stolicy, o pierwszym miejscu zadecydowały bezpośrednie wyniki pomiędzy zespołami. Nasza drużyna oba spotkania niestety przegrała (2:3, 0:3) i tytuł powędrował do Krakowa. Dwa lata później warszawianki również miały ogromne szanse na tytuł, prowadząc w tabeli na cztery kolejki przed końcem, jednak na ostatniej prostej dały się wyprzedzić ponownie siatkarkom Wisły Kraków.

Lata 70. pomimo tego, że przyniosły trzy brązowe medale (lata 1970-1972), były początkiem końca kobiecej sekcji. W sezonie 1972/73 Legia z dużymi problemami uratowała ligowy byt, wygrywając w turnieju grupy spadkowej z Wisłą Kraków oraz Startem Gdynia. To, co udało się w sezonie 1972/73, nie udało się rok później. Siatkarki w fatalnym stylu zakończyły rundę zasadniczą, wygrywając tylko jedno spotkanie, co przełożyło się na spadek do drugiej ligi. Drużyna do rywalizacji na zapleczu pierwszej ligi jednak już nie przystąpiła, gdyż kierownictwo zdecydowało się na rozwiązanie klubu. 22 maja 1974 roku, zespół seniorek (oraz grupy juniorskie) Legii Warszawa, został przejęty przez KS Spójnię, która wypłaciła na rzecz klubu z Łazienkowskiej ekwiwalent.

Nabór do żeńskiej drużyny, który rozpoczyna się w najbliższy wtorek, ma na celu odbudowę drużyny, która dała warszawskiej Legii, wiele medali mistrzostw Polski. Czy kobieca siatkówka nawiąże do sukcesów z przełomu lat 50. i 60. okaże się najprawdopodobniej za kilka lat. W tej chwili najważniejsze będzie zbudowanie solidnych fundamentów do tego, by z optymizmem patrzeć w przyszłość.

 

IrzykCup1A może to będą przyszłe siatkarski Legii – reprezentantki Akademii Siatkówki Legii Warszawa

 

Autor: Dariusz Oleś