Z kart historii sekcji: Stanisław Poburka

środa, 19 Kwiecień, 2017

W dniu dzisiejszym swój jubileusz obchodzi Stanisław Poburka, siatkarz i trener Legii Warszawa, a także m.in. trener żeńskich reprezentacji Polski i Meksyku.

Urodził się 19 kwietnia 1930 r. w Mikulińcach. Swoją karierę zawodniczą związał głównie z Krakowem. Jako zawodnik Wisły Kraków w wieku 16 lat wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w 1946 r.. W 1949 r. zajął 4 miejsce z zespołem ZZK Olsza Kraków. Rok później tym razem w barwach Kolejarza Kraków również wywalczył 4 miejsce mistrzostw Polski. W tym samym roku zadebiutował w reprezentacji Polski, dla której to rozegrał tylko 2 spotkania. Oba spotkania przypadły na towarzyskie potyczki z zespołem Rumunii. Zadebiutował w wygranym meczu 3:0 w Warszawie, a swój drugi występ zaliczył już 2 dni później w Krakowie w kolejnej towarzyskiej potyczce z tym zespołem zremisowanym 2:2. Spotkanie to nie zostało dokończone z powodu zapadających ciemności, a reprezentacje grały pod nazwami Krakowa i Bukaresztu.

1957 Trener wicemistrzów kraju - Stanisław Poburka

Pierwsze sukcesy trenerskie osiągnął z męską drużyną CWKS Warszawa, zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski w 1955 r, sam jeszcze będąc czynnym zawodnikiem. W kolejnych latach pomimo dobrej gry siatkarzy Legii nie udało się trenerowi Poburce wywalczyć z zespołem mistrzostwa Polski. Hegemonem w polskiej siatkówce był wówczas zespół AZS-AWF Warszawa. W tym czasie siatkarze Legii wywalczyli 5-krotnie wicemistrzostwo Polski w 1956, 1957, 1958, 1959 i 1963 r., oraz ponownie brązowe medale mistrzostw Polski w 1960 i 1961 r.

W 1962 roku został trenerem reprezentacji Polski seniorek i poprowadził tę drużynę do brązowego medalu mistrzostw świata w ZSRR w 1962 r., wicemistrzostwa Europy w Rumuni 1963 r. i brązowego medalu igrzysk olimpijskich w Tokio w 1964 r. Jesienią 1965 r. zastąpił go na stanowisku trenera Benedykt Krysik. Reprezentacja pod jego wodzą rozegrał wówczas 83 spotkania oficjalne i nieoficjalne, z czego wygrała 63.

W kolejnych latach prowadził żeńską reprezentację Meksyku, z którą zajął siódme miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 r. Co ciekawe, w turnieju tym reprezentacja Meksyku po pięciosetowym pojedynku musiała uznać wyższość Polek, które trener Poburka przed czterema laty doprowadził do olimpijskiego medalu. W latach 70. został trenerem żeńskiej drużyny Wisły Kraków. Zdobył z nią wicemistrzostwo Polski w 1976 i 1977 r.. W 1980 został ponownie trenerem reprezentacji Polski seniorek, poprowadził ją w udanych kwalifikacjach do mistrzostw Europy w 1981, ale w czerwcu 1981 zrezygnował z prowadzenia kadry. W sezonie 1984/1985 ponownie był trenerem żeńskiej drużyny Wisły Kraków, zdobywając wicemistrzostwo Polski.

W sezonie 1985/1986 został ponownie trenerem Legii Warszawa, lecz w trakcie sezonu zastąpił go Jacek Neneman. W tym sezonie zespół Legii grał bardzo dobrze. Wygrali zdecydowanie zasadniczą część sezonu ponosząc w 18 spotkaniach jedynie 2 porażki. Ostatecznie legioniści zdobyli dublet – mistrzostwo i Puchar Polski. Gwiazdami drużyny byli wówczas Wojciech Drzyzga, Krzysztof Stefanowicz i Robert Malinowski.

Dzisiaj, 87 urodziny obchodzi (lub obchodziłby, brak jest informacji) utytułowany trener reprezentacji narodowych, który swoje pierwsze trenerskie szlify zbierał z drużyną Legii Warszawa. Pod jego wodzą legioniści zaczęli liczyć się w walce o mistrzostwo Polski lecz w tamtych latach AZS-AWF Warszawa był poza zasięgiem. Na swoim „legijnym koncie” poza 5 wicemistrzostwami Polski i 3 brązowymi medalami MP może zapisać także mistrzostwo Polski z 1986 roku, pomimo, że inny trener kończył sezon na tym stanowisku.

Autor: Marcin Brykała

Partnerzy

Miasto Stołeczne Warszawa logotaxpert logosportidea