Z kart historii sekcji: Witold Roman

poniedziałek, 6 Marzec, 2017

witek7W dniu dzisiejszym swoje 50 urodziny obchodzi były zawodnik warszawskiego zespołu, występujący w przeszłości na pozycji środkowego – Witold Roman. Urodzony 6 marca 1967 roku w Warszawie rozpoczął swoją przygodę z siatkówką dopiero w wieku 13 lat. Wcześniej uprawiał inne sporty, jak piłka nożna, pływanie, ping-pong czy judo. W końcu trafił na hale MKS MDK Warszawa, gdzie trafił pod skrzydła trenera Dariusza Kopaniaka. Wraz z kolegami z drużyny jest wielokrotnym mistrzem Polski juniorów. Co ciekawe przez te lata gry w MKS MDK, przegrał tylko raz i to w swoim debiucie w zespole w trakcie turnieju towarzyskiego. Po zakończeniu wieku juniora, pomimo propozycji z klubów pierwszoligowych zdecydował się przejść do klubu z niższej ligi – Stilonu Gorzów Wielkopolski, aby mieć większe szanse na grę i zdobywanie doświadczenia, które jest tak ważne dla młodego siatkarza. Już w pierwszym roku występów w sezonie 1986/1987 awansował z tym zespołem do najwyższej klasy rozgrywkowej. Co prawda Stilon nie zagrzał zbyt długo miejsca w I lidze, gdyż w następnym sezonie tylko z 8 wygranymi spadł z powrotem do II ligi. Dobra gra młodego siatkarza nie przeszła niezauważenie przez trenera pierwszej reprezentacji, który wysłał mu powołanie na najbliższe zgrupowanie. 3 lata spędzone w Gorzowie pozwoliły zebrać Romanowi wystarczające doświadczenie aby zwrócić uwagę silniejszego klubu jakim był AZS Olsztyn, do którego przeniósł się przed sezonem 1989/1990. W pierwszym swoim sezonie występów w barwach akademików zdobył wraz z zespołem brązowy medal mistrzostw Polski. Kolejne 2 lata to dominacja olsztyńskiego zespołu, który wywalczył dwukrotnie dublet – Mistrzostwo i Puchar Polski, w czym spory udział miał Witold Roman. Po sukcesach krajowych zdecydował się spróbować swoich sił zagranicą. Przeniósł się do zespołu z belgijskiej ligi Knack Randstad Roeselare. W sezonie 1995/1996 powrócił do polskiej ligi i reprezentował barwy Legii Warszawa. Jako legionista wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski 1995/1996. Po tym sezonie przeniósł się do zespołu KS Morze Bałtyk Szczecin. W ciągu 2 lat występów mógł dopisać do swojego dorobku srebrny (1997/1998) i brązowy (1996/1997) medal mistrzostw Polski. Ostatnie swoje lata zawodowej gry spędził w barwach Stolarki Wołomin.

W reprezentacji Polski występował w latach 1987-1997. Z orzełkiem na piersi rozegrał 259 spotkań. Debiutował w spotkaniu z Włochami (0:3) podczas turnieju międzynarodowego, rozgrywanego w Zvolen w Czechosłowacji w sierpniu 1987 roku. Ostatni występ w biało-czerwonych barwach przypadł na przegrany pojedynek z Rosją (0:3) w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata rozgrywanych w Olsztynie w sierpniu 1997 roku. Uczestniczył w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie, podczas których polska drużyna zajęła 11. miejsce. Wystąpił na Mistrzostwach Europy w 1989 r. w Sztokholmie – 7. miejsce, 1991 r. w Berlinie – 7. miejsce, 1993 r. w Turku – 7. miejsce, 1995 r. w Atenach – 6. miejsce. Jest także dwukrotnym medalistą Letniej Uniwersjady: złoty (Sheffield 1991) i srebrny (Buffalo 1993).

Witold Roman
W barwach KS Morze Bałtyk Szczecin. Wystawia Zagumny, atakuje Roman.

Po zakończeniu kariery siatkarskiej, rozpoczął pracę zawodową nie związaną ze sportem. Po kilkuletnim rozbracie z siatkówką dał się namówić na start w wyborach do Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej, którego został prezesem i przewodniczącym Wydziału Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W 2006 r. próbował swoich sił jako trener Jadaru Radom, który doprowadził do awansu do Polskiej Ligi Siatkówki. W latach 2005-2011 pełnił funkcję menadżera polskiej reprezentacji siatkówki. Współpracował z kolejnymi jej trenerami: Raulem Lozano (2. miejsce na Mistrzostwach Świata w 2006), Danielem Castellanim (1. miejsce na Mistrzostwach Europy w 2009) oraz z Andreą Anastasim. W 2012 r. został wybrany do Zarządu PZPS, w którym pełnił funkcję wiceprezesa oraz szefa Wydziału Szkolenia PZPS.

W zeszłym roku przyjął zaproszenie Sekcji Siatkówki Legii Warszawa do występu w spotkaniu obecnych i byłych „Legionistów”, który uświetnił zakończenie sezonu siatkarskiej Legii, a także stulecie klubu Legia Warszawa. Na boisku poza Witoldem Romanem zobaczyliśmy wówczas m.in. Witolda Poinca, Tomasza Skalskiego, Michała Drabkowskiego, Jakuba Bednaruka, czy Macieja Olenderka. Doświadczeni „Legioniści” potrzebowali chwili, aby zgrać się na boisku. Kiedy to nastąpiło, w ich zagraniach widać było wyczucie i kunszt z jakiego słynęli reprezentując w przeszłości barwy Legii. Dzielnie grający ówczesny zespół Legii, który zakończył sezon 2015/2016 na 5. miejscu w II lidze nie był w stanie powstrzymać rozpędzonych „weteranów”.

W dniu urodzin cała Sekcja Siatkówki wraz z siatkarzami Legii Warszawa składa szczere i serdeczne życzenia: zdrowia, pogody ducha, radości i szczęścia, pomyślności na każdej płaszczyźnie życia, oddanych i sprawdzonych przyjaciół oraz dni pełnych słońca.

Autor: Marcin Brykała, Fotografie: Mistrzostwa Polski w Siatkówce 1929-2010 Krzysztof Mecner, www.mwzps.pl

Partnerzy

Miasto Stołeczne Warszawa logotaxpert logosportidea