Z kart historii sekcji: Wacław Golec

poniedziałek, 6 Marzec, 2017

Golec Wacław w akcjiW dniu dzisiejszym swoje 54 urodziny obchodzi 4-krotny mistrz Polski, w tym 2-krotnie z Legią Warszawa, oraz 5-krotny mistrz Hiszpanii i wielokrotny reprezentant Polski – Wacław Golec. Urodził się 6 marca 1963 roku. Swoją karierę sportową rozpoczął w wieku 14 lat w klubie Dunajec Nowy Sącz. Po 2 latach, po Spartakiadzie Młodzieży Polskiej w 1980 r., przeniósł się do zespołu Hutnika Kraków. W ekstraklasie debiutował w sezonie 1980/1981 w barwach krakowskiego zespołu, z którym zdobył brązowy medal mistrzostw Polski. Tak wszechstronny zawodnik o ogromnym talencie siatkarskim, dobrych warunkach fizycznych i imponującej skoczności szybko zwrócił na siebie uwagę działaczy Legii Warszawa. Po 2 latach spędzonych w Hutniku, Wacław Golec dostał powołanie do wojska i został zawodnikiem stołecznego klubu. W ciągu 2 lat występów w warszawskim zespole sięgnął po mistrzostwo Polski w sezonach 1982/1983 i 1983/1984, a w sezonie 1983/1984 został także uznany najlepszym zawodnikiem ligi. Najbardziej widowiskowego siatkarza tamtych lat, tak dla portalu sportkarkowski.pl wspomina Kazimierz Wojciechowski, przez kilkanaście lat kierownik drużyny siatkarzy Hutnika – Miał niesamowitą „windę”, zawieszał się w powietrzu i uderzał w wolne pole. Kiedyś założył się z kolegami, że doskoczy głową do siatki zwisającej z obręczy do kosza i przydzwonił głową w obręcz. Legia chciała go zatrzymać w służbie nadteminowej. Nawet pani Susałko prowadziła kampanię w radio. „Niemożliwe, żeby reprezentant Polski wracał do II ligi” – grzmiała w różnych audycjach. Ile razy wracał z kadrą z zagranicy, wyjeżdżałem na Okęcie i przekonywałem go: „Wacek, będziesz miał…”. Po odbyciu służby wojskowej powrócił do Hutnika, z którym zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w sezonie 1985/1986, wicemistrzostwo Polski w 1986/1987, a przede wszystkim dwukrotnie mistrzostwo Polski (1987/1988, 1988/1989).

Od 1989 r. występował w hiszpańskiej drużynie C.V Las Palmas Gran Canaria, z którą zdobył pięć tytułów mistrza Hiszpanii z rzędu (1990-1994), do tego dwa wicemistrzostwa i 3 Puchary Hiszpanii. Tyle tytułów zdobytych w ciągu 8 sezonów to bardzo dobry wynik, za co siatkarzowi z Polski przyznano honorowe obywatelstwo miasta Las Palmas.

Mistrz Polski 1983-1984 - Legia WarszawaMistrz Polski 1983/1984 – Legia Warszawa.
Wacław Golec trzeci z lewej w pierwszym rzędzie.

W reprezentacji Polski debiutował w wieku 20 lat i miało to miejsce 10 maja 1983 r. w towarzyskim spotkaniu z Bułgarią. W tym samym roku trener Hubert Wagner, który dał mu szansę gry w reprezentacji, zabrał go na XIII Mistrzostwa Europy rozgrywane w NRD. Na tak wielkiej imprezie młody zawodnik wywalczył sobie grę w pierwszej szóstce. Przegrywając z ZSRR, późniejszym mistrzem Europy, Polacy sięgnęli po srebro, co dla młodego siatkarza pozostało największym sukcesem w reprezentacji. Wystąpił także na mistrzostwach Europy w 1985 r. w Holandii (4 miejsce) i 1989 r. w Szwecji (7 miejsce) oraz Igrzyskach Dobrej Woli w 1986 r. w Moskwie. W mistrzostwach świata nie zagrał z powodu kontuzji, a na igrzyska do Los Angeles nie pojechał ze względu na przyłączenie się Polski do bojkotu, na który zdecydował się ZSRR i inne kraje… Tak wspomina tamte wydarzenia: – O tym, że nie pojedziemy do Los Angeles, dowiedzieliśmy się podczas pobytu na obozie w Font-Romeu. Powiedział nam o tym na porannym treningu trener Wagner. Mieliśmy już nominację, olimpijskie kółka, stroje i sprzęt. I bardzo mocny skład. Mieliśmy jechać po olimpijski medal. Gdy się dowiedzieliśmy o bojkocie, w drużynie zapanował wielki smutek i żal, bo cztery lata ciężko pracowaliśmy. Tomasz Wójtowicz i Lech Łasko zrezygnowali z gry w kadrze. Na wspomniany turniej na Kubę, zorganizowany w zamian za igrzyska, polecieliśmy w okrojonym składzie. Zdobyliśmy brązowy medal, dzięki czemu mam olimpijską emeryturę. Nie miałbym jej, gdybym wcześniej nie dostał olimpijskiej nominacji. Ostatni raz wystąpił w biało-czerwonych barwach 22 czerwca 1991 w towarzyskim spotkaniu z II reprezentacją Włoch. Łącznie w reprezentacji zagrał w 250 spotkaniach, w tym 221 oficjalnych.

Po zakończeniu kariery związał się z biznesem. W 1998 roku otworzył Karczmę u Golca, która znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego na szczycie Jaworzyny Krynickiej obok górnej stacji Kolej Gondolowej.

W dniu urodzin cała Sekcja Siatkówki wraz z siatkarzami Legii Warszawa składa szczere i serdeczne życzenia: zdrowia, pogody ducha, radości i szczęścia, pomyślności na każdej płaszczyźnie życia, oddanych i sprawdzonych przyjaciół oraz dni pełnych słońca.

Autor: Marcin Brykała, Fotografie-źródło: Mistrzostwa Polski w Siatkówce 1929-2010, Krzysztof Mecner

Partnerzy

Miasto Stołeczne Warszawa logotaxpert logosportidea