Apel do kibiców i byłych zawodników: Pomóżcie odtworzyć historię siatkarskiej Legii

czwartek, 2 Luty, 2017

kolaż

Zwracamy się z prośbą do wszystkich kibiców oraz byłych zawodników i nie tylko, o pomoc w odtworzeniu historii siatkarskiej Legii. W związku z obchodami 70-lecia założenia sekcji siatkówki jednym z najważniejszych punktów jubileuszu jest przypomnienie bogatej w sukcesy i trofea historii klubu. Warto tu zaznaczyć, że choć od kilku lat zespół występuje na niższych szczeblach rozgrywek, to w tabeli wszech czasów Mistrzostw Polski w siatkówce mężczyzn zajmuje wysoką, drugą lokatę.

Siatkarze w swojej blisko 70-letniej historii sekcji zdobyli 8 złotych, 12 srebrnych oraz 8 brązowych medali Mistrzostw Polski. Dominację w kraju potwierdzili także zdobywając w sumie 5 Pucharów Polski i będąc 5-krotnie na podium w walce o to trofeum. W latach 60-tych siatkarska Legia Warszawa należała także do najlepszych drużyn w Europie. Legioniści dwukrotnie z rzędu, w sezonie 1962/1963 i 1963/1964 oraz cztery lata później (sezon 1967/1968) sięgnęli po trzecie miejsce w rozgrywkach Pucharu Europy, dzisiejszej Ligi Mistrzów, wygrywając z bardzo mocnymi wówczas zespołami z ówczesnej Jugosławii i Czechosłowacji. Barwy Legii Warszawa reprezentowali w przeszłości wspaniali zawodnicy, m.in. Tomasz Wojtowicz, Mirosław Rybaczewski, Hubert Wagner, Wojciech Drzyzga, Robert Malinowski, Wacław Golec, Krzysztof Stefanowicz, Jakub Bednaruk, Robert Prygiel, Alojzy Świderek, Grzegorz Wagner, Lech Zagumny, Krzysztof Wierzbowski, Karol Kłos oraz Andrzej Wrona.

Jak widać na przestrzeni tych 70 lat działo się wiele. Reaktywowana w 2014 roku sekcja nie posiada niestety archiwum, a ilość dostępnych w internecie informacji jest dość ograniczona. Dlatego szukamy głównie zdjęć, wspomnień, wycinków z gazet, pamiątek i wszelkich informacji o historycznych wydarzeniach, sukcesach i porażkach, które działy się od lat 40-tych do dnia dzisiejszego.

Wszystkich, którzy są w posiadaniu takich informacji lub wiedzą gdzie szukać oraz posiadają siatkarskie pamiątki Legii Warszawa prosimy o kontakt na adres: marcin.brykala@siatkowka.legia.com lub na naszym profilu facebokowym i twitterowym.

Autor: Marcin Brykała

Partnerzy

Miasto Stołeczne Warszawa logotaxpert logosportidea